Budowa Centrum Nauki Kopernik

Zdjęcie dla kartki: Budowa Centrum Nauki Kopernik Blur dla zdjęcia do kartki: Budowa Centrum Nauki Kopernik

Fot. Wikimedia Commons

28 lipca 2008

„Balet” w wykonaniu koparek i wystrzały na wiwat z ciekłego azotu towarzyszyły uroczystemu wbiciu pierwszej łopaty na placu budowy Centrum Nauki Kopernik. Już po dwóch latach budowy multimedialne centrum nauki zostało oddane do użytku, stając się wkrótce jednym z najpopularniejszych warszawskich muzeów.

W uroczystości, zorganizowanej 5 dni od podpisania przez miasto umowy z generalnym wykonawcą wzięła udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która wspólnie z profesorem Łukaszem Turskim, przewodniczącym rady programowej Centrum, symbolicznie rozpoczęła prace budowlane nad tunelem Wisłostrady. Wprawdzie o budowie tego typu centrum profesor Łukasz Turski marzył już od lat 70-tych, a w końcu lat 90-tych swój pomysł popularyzacji nauki przez zabawę zaczął realizować w formie Pikników Naukowych, to historia „Kopernika” zaczyna się dopiero w marcu 2004 r., kiedy ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, wspólnie z ministrem nauki i informatyzacji oraz ministrem edukacji podpisali porozumienie w sprawie współtworzenia odpowiedniej instytucji kultury. Instytucja ta, pod nazwą Centrum Nauki Kopernik powstała w 2006 r. a już w dwa lata później można było rozpocząć budowę według zwycięskiego projektu pracowni RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec.

Nowoczesna bryła wzniesiona nad tunelem Wisłostrady stała się drugim, obok gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, obiektem użyteczności publicznej przybliżającym miasto do Wisły. Ekspozycja, na której w zasadzie wszystkie obiekty zachęcają do ich dotknięcia i przeprowadzenia własnych doświadczeń, stała się bardzo szybko jednym z najbardziej obleganych miejsc w Warszawie. Dzięki możliwości przeprowadzania prostych eksperymentów „Kopernik” stał się miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez dzieci i młodzież, ale także przez dorosłych, niejednokrotnie odkrywających wewnątrz siebie naturę dziecka chętnego poznawać otaczający go świat. O jego niesamowitej popularności mogą świadczyć codzienne kolejki do wejścia, a także liczby – po niespełna pięciu latach istnienia Centrum Nauki mogło pochwalić się imponującą liczbą 5 milionów zwiedzających (w lipcu 2015). Warto też pamiętać, że w ramach centrum działa jedno z najnowocześniejszych europejskich planetariów, w którym wzorem patrona – Mikołaja Kopernika - oglądać można rozgwieżdżone niebo i poznawać tajemnice kosmosu.

 
Artykuł/Gazeta Wyborcza
Artykuł Życie Warszawy z 29 lipca 2008
Strona CNK

Mapa

Fotografia:

Centrum Nauki Kopernik - planetarium - Fot. Wikimedia Commons

Materiały dodatkowe