Ukwiecajcie Wasze okna i balkony!

Zdjęcie dla kartki: Ukwiecajcie Wasze okna i balkony! Blur dla zdjęcia do kartki: Ukwiecajcie Wasze okna i balkony!

Fot. NAC

28 maja 1936

Tymi słowami Zakłady Ogrodnicze C. Ulricha w Kurierze Warszawskim z 28 maja 1936 - czyli dokładnie 80 lat temu, zachęcały do zakupu pelargonii, petunii i innych roślin balkonowych. Rok później z inicjatywy prezydenta Stefana Starzyńskiego została zorganizowana pierwsza edycja konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Na zdjęciu Willowa 6, jej zwycięzca.

Zakłady Ogrodnicze C. Ulrycha zostały założone w 1805 r. – zajmowały tereny przy ul. Ceglanej (obecnie ul. Pereca) gdzie znajdowały się szkółki drzew i szklarnie przeznaczone do hodowli kwiatów oraz budynek mieszczący kantor główny i skład nasion. Rozwój miasta w II połowie XIX w. doprowadził do konieczności przeniesienia szkółek poza granice miasta. W 1877 r. firma zakupiła rozległe tereny przy drodze będącej przedłużeniem ul. Górczewskiej. Fragment wsi Górce gdzie powstały szkółki zaczął być nazywany Ulrychowem. Dzięki rozbudowie sieci tramwajowej od grudnia 1928 r. można było do szkółek dotrzeć tramwajem jadącym ulicą Górczewską (od Młynarskiej do skrzyżowania z ul. Księcia Janusza).

Niestety po upaństwowieniu w 1958 r. zakład ogrodniczy coraz bardziej podupadał i ostatecznie na początku XXI w. na jego terenie powstało centrum handlowe „Wola Park”. Do dziś z dawnych ogrodów Ulricha w pobliżu centrum handlowego zachował się ich niewielki fragment wraz ze szklarniami i dworkiem. Można tam oglądać stare okazy buków szkarłatnego i zwisłego, klonu czerwonego, dębu błotnego i innych roślin.

W reklamie z 1936 r. jednym z wymienionych miejsc sprzedaży sadzonek była Hala Mirowska - lokalizacja po dziś dzień znana z licznych straganów, sprzedających zarówno kwiaty cięte jak i doniczkowe.

Źródło:
Beata Michalec, „Warszawa w kwiatach i zieleni” w latach 1935-1939, „Kronika Warszawy”, 2017, nr 1 (155)

Mapa

Fotografia:

Balkony domu przy ul. Willowej 6. Zwycięzca konkursu "Warszawa w kwiatach" w 1937 - Fot. NAC

Materiały dodatkowe