Społeczny Komitet Opieki Nad Starymi Powązkami

Zdjęcie dla kartki: Społeczny Komitet Opieki Nad Starymi Powązkami Blur dla zdjęcia do kartki: Społeczny Komitet Opieki Nad Starymi Powązkami

Fot. Grażyna Rutowska/Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

7 maja 1974

7 maja 1974 r. w Muzeum Historycznym na Rynku Starego Miasta założono Społeczny Komitet Opieki Nad Starymi Powązkami. Inicjatorem Komitetu i jego kierownikiem (do swej śmierci w 1999 r.) był Jerzy Waldorff, postać niezwykle barwna i niełatwa w zaszufladkowaniu, niewątpliwie zasłużona dla miasta, co z resztą doceniono przyznając mu honorowe obywatelstwo Warszawy (1992) oraz państwowy Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1995).

Waldorff tak uzasadniał potrzebę powołania Komitetu:
Ktokolwiek znajdował się na Starym cmentarzu, zwłaszcza w jego dawnej części między bramą IV a ulicą Okopową, gdzieś koło roku 1970, miał przed oczami widok ponurego rozpadu. Bezcenne, rozległe muzeum 200 lat dziejów Warszawy należało ocalić koniecznie.

Od roku 1975 znakiem firmowym Komitetu stały się kwesty urządzane w Dzień Zaduszny na Starych Powązkach. Do kwestowania udało się zaprosić znanych aktorów warszawskich scen oraz innych postaci życia publicznego. Dzięki temu zainteresowanie losem niszczejących pomników udało się wprowadzić do powszechnej świadomości, a to z kolei zaowocowało odnowieniem ponad 1300 zabytkowych obiektów na terenie cmentarza.

Źródło:
Społeczny Komitet Opieki Nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa

Fotografia:

Ludzie na cmentarzu. Między drzewami widoczny transparent "Ratujmy zabytki Powązek", 01.11.1978 - Fot. Grażyna Rutowska/Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Materiały dodatkowe