Rozpoczęcie 24. Międzynarodowych zawodów balonowych o puchar Gordona Bennetta

Zdjęcie dla kartki: Rozpoczęcie 24. Międzynarodowych zawodów balonowych o puchar Gordona Bennetta Blur dla zdjęcia do kartki: Rozpoczęcie 24. Międzynarodowych zawodów balonowych o puchar Gordona Bennetta

Fot. Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

30 sierpnia 1936

Oczekiwania wobec polskich pilotów były ogromne – przez trzy poprzednie lata Polacy zdobywali przechodni puchar Gordon Bennetta, w 1935 r. zdobywając go na własność! Niestety edycja mistrzostw w 1936 okazała się mniej szczęśliwa dla Polaków, najlepsza załoga uplasowała się na drugim miejscu.

Niespodziewanie dla reszty świata Polacy w latach 30-tych stają się najlepszymi pilotami balonów. W 1933 r. balon „Kościuszko” pilotowany przez F. Hynka i Z. Burzyńskiego wygrywa mistrzostwa w Chicago, w 1934 r. w tym samym balonie F. Hynek i W. Pomaski wygrywają mistrzostwa w Warszawie. Drugie mistrzostwa w Warszawie w 1935 r. także wygrywają Polacy: Zbigniew Burzyński i Władysław Wysocki pilotujący balon „Polonia II”, który wylądował w okolicach Stalingradu po przeleceniu 1650 km. Na drugim miejscu także plasuje się polska załoga, więc zwycięstwo Polaków jest przytłaczające.

W zawodach w 1936 r. wzięło udział 10 balonów. Załogi pochodziły z Francji, Hiszpanii, Belgii, Niemiec, Szwajcarii i Polski (trzy załogi). Miejscem startu było lotnisko na Polu Mokotowskim. Wiejące nad Warszawą wiatry skierowały balony w kierunku północno wschodnim. Prasa szczegółowo relacjonowała przebieg mistrzostw, podając informacje o miejscach wylądowania poszczególnych balonów. Ze względu na to, że wiatry poprowadziły je w obszary tundry pomiędzy ówczesnym Leningradem a Archangielskiem, balony lądowały w bardzo trudnych warunkach. Z zapartym tchem śledzono też trwające dość długo poszukiwania zaginionej załogi polskiego balonu LOPP. Na szczęście dzięki pomocy radzieckiego lotnictwo piloci zostali odnalezieni nieopodal Archangielska.

Zawody wygrała, po przeleceniu 1715 kilometrów belgijska załoga w składzie Ernest Demuyter, Pierre Hoffmans. Drugie miejsce (1534 km) zajęła szczęśliwie odnaleziona załoga balonu LOPP. Wręczenie nagród odbyło się dopiero 31 października 1936 r. w siedzibie aeroklubu RP przy ul. Królewskiej.

Źródła:
Kurjer Warszawski: wydanie wieczorne, Nr 247 z 9 września 1936
Stanisław Brenk, Balonem "LOPP" nad Morze Białe, Warszawa 1937

Fotografia:

Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar Gordona Bennetta w Warszawie, rok 1936 - Fot. Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego