Otwarcie najstarszego szpitala dziecięcego w Warszawie

Zdjęcie dla kartki: Otwarcie najstarszego szpitala dziecięcego w Warszawie Blur dla zdjęcia do kartki: Otwarcie najstarszego szpitala dziecięcego w Warszawie

Fot. Biesiada Literacka/Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

18 listopada 1875

18 listopada 1875 po przeniesieniu do nowego budynku przy ul. Kopernika 43 (do 1907 r. była to ul. Aleksandrii) rozpoczął przyjmowanie Szpital Dziecięcy. Istniejąca do dzisiaj lecznica to najstarsza na świecie placówka sprofilowana na leczenie dzieci.

Początki szpitala sięgają roku 1868 i działalności dr. Antoniego Sikorskiego, który przyjmował dziecięcych pacjentów w lecznicy przy ul. Solnej 4 (biegła w ciągu dzisiejszej alei Jana Pawła II między ul. Elektoralną a al. Solidarności). Dopiero w roku 1875 szpital doczekał się nowej siedziby na ul. Kopernika, duży udział w tym mieli wybitni mecenasi charytatywnej działalności w Warszawie hrabina Aleksandra Potocka, Gabriela Wrotnowska, Leopold Kronenberg, Jan Bloch, Ambroży Zborowski i Mathias Bersohn.

Położony blisko centrum Warszawy dziecięcy szpital szybko się rozwijał. W 1887 roku miał już 129 łóżek na 7 oddziałach. W 1888 urządzono własną salę operacyjną, na której w pierwszym roku wykonano 156 operacji. Przyjmowano pacjentów od 1 do 10 roku życia, głównie najuboższych. Szpital funkcjonował przez długie lata bez stabilnej podstawy finansowej, dopiero w 1933 uregulowano prawnie status szpitala i zapewniono stabilne środki na jego funkcjonowanie.

Od początku małymi pacjentami opiekowały się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, popularnie zwane Szarytkami. Siostry pomagały w szpitalu aż do 1961 r., wówczas to z powodu decyzji władz odsunięto je od posługi.

W trakcie powstania warszawskiego szpital działał jako placówka polowa. W wyniku działań wojennych większość budynków szpitalnych uległa zniszczeniu, ocalał jedynie budynek główny. Po wojnie wznowiono działalność szpitala, jednak nie zdecydowano o odbudowie jego siedziby. Przez pół wieku szpital przechodził zmienne koleje losu z próbą likwidacji około 2000 r. od kilku lat szpital prosperuje jednak coraz lepiej, udało się zmodernizować siedzibę i dobudować nowe skrzydło.

Źródła:
Strona Warszawskiego Szpitala dla Dzieci

Mapa

Fotografia:

Dzieci w kolejce do lekarza, szpital na Kopernika, rok 1900 - Fot. Biesiada Literacka/Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

Materiały dodatkowe