Oficjalne otwarcie Stadionu Wojska Polskiego przy ul. Łazienkowskiej

Zdjęcie dla kartki: Oficjalne otwarcie Stadionu Wojska Polskiego przy ul. Łazienkowskiej Blur dla zdjęcia do kartki: Oficjalne otwarcie Stadionu Wojska Polskiego przy ul. Łazienkowskiej

Fot. Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

9 sierpnia 1930

Stadion powstał jako element dużego zespołu obiektów sportowych dla klubu sportowego Legia. Był najbardziej reprezentacyjnym obiektem tego typu w międzywojennej Warszawie, którego mogły pozazdrościć inne kluby piłkarskie.

Historia budowy stadionu dla WKS Legia rozpoczyna się w 1921 r., kiedy to klub wydzierżawił część terenu dawnych rosyjskich koszar Lejb-Gwardyjskiego Pułku Ułanów Jego Wysokości, pomiędzy kanałem piaseczyńskim a ul. Łazienkowską. Niestety prace posuwały się bardzo powoli. Na ich drodze stanęło wręcz wymówienie dzierżawy w 1925 r. przez Dowództwo Korpusu nr I, które postanowiło przeznaczyć teren na stadion dla Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego. W 1926 r. sprawa dzierżawy została jednak uregulowana, i Legia mogła kontynuować budowę swojego stadionu. Znaczną pomocą było dofinansowanie w wysokości 200 000 złotych przyznane klubowi przez Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego.

Stadion posiadał jedną krytą trybunę, która stanęła od strony ul. Myśliwieckiej - mogła pomieścić 5 000 widzów, a jej konstrukcja była tak pomyślana, aby słupy podtrzymujące dach nie zasłaniały kibicom widoku na płytę boiska. W budynku trybuny znalazły się szatnie dla zawodników, natryski, sale gimnastyczne, a także pokoje gościnne dla sportowców przyjeżdżających do Warszawy na zawody. Wokół boiska powstał betonowy tor kolarski, specjalnie wyprofilowany na zakrętach zbudowanych z żelbetowych elementów oraz bieżnia lekkoatletyczna.

Inauguracyjny mecz odbył się 9 sierpnia 1930 r. – naprzeciwko drużyny Legii stanęli piłkarze „sławnej drużyny hiszpańskiej” CE „Europa” Barcelona. Niestety pogoda nie była sprzyjająca, mecz odbył się w strugach deszczu – a zakończył się remisem 1:1, co Kurjer Warszawski okrzyknął „wielkim sukcesem zespołu warszawskiego”.

Inauguracja toru kolarskiego i bieżni odbyła się kilka tygodni później – 30 sierpnia 1930 r. Niestety po pierwszej zimie okazało się, że tor wymaga sporych prac naprawczych. Z jednej strony wynikało to z wad przy jego budowie, z drugiej - ze złej konserwacji. Tor zamknięto latem 1931 r., następnie długo dyskutowano nad jego remontem, a ostatecznie zdecydowano się go rozebrać.
Stadion nie był jedynym obiektem sportowym powstałym przy Łazienkowskiej. Bliżej ul. Czerniakowskiej zbudowano basen pływacki z nowoczesną wieżą do skoków. Po drugiej stronie stadionu, bliżej ul. Myśliwieckiej powstały korty tenisowe oraz boiska treningowe.

Do wybuchu wojny stadion, który w 1933 r. stał się oficjalnie Stadionem Wojska Polskiego (przy czym Legia dalej mogła używać boisk treningowych, a sam stadion wynajmować na mecze klubowe) był miejscem nie tylko wielu spotkań piłkarskich oraz zawodów lekkoatletycznych, ale także miejscem organizowania uroczystości, takich jak wybory króla cygańskiego, czy też mszy polowych.

Zdewastowany pod koniec II wojny stadion po szybkiej renowacji już 1 maja 1945 r. gościł kibiców na pierwszym powojennym meczu Legii. Przez kolejne dziesięciolecia stadion przechodził mniejsze bądź większe remonty i modernizacje. W 1960 r. jako jeden z pierwszych w Polsce otrzymał sztuczne oświetlenie.

W końcu XX w. stało się już oczywiste, że ponad 60-letni stadion - mimo wielu modernizacji - nie jest w stanie dalej godnie pełnić funkcji siedziby klubu, zdobywającego w kolejnych latach z rzędu tytuł mistrza Polski. Dopiero jednak w 2002 r., kiedy uregulowany został status własności gruntów i m. st. Warszawa kupiło od Agencji Mienia Wojskowe tereny przy ul. Łazienkowskiej, możliwe było rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy nowego stadionu. Same prace budowlane trwały od 2008 r. i zostały zakończone wiosną 2011 r. Na miejscu przedwojennego obiektu powstał nowoczesny stadion mogący pomieścić ponad 30 tysięcy kibiców. Nie da się ukryć, że podobnie jak przed wojną, jest powodem do zazdrości innych warszawskich klubów piłkarskich.

Źródła:
Historia starego Stadionu Legii
Historia Stadionu Legii - wybór artykułów

Otwarcie toru kolarskiego w WKS Legii - sierpień 1930


Zobacz więcej materiałów Polskiej Kroniki Filmowej na stronie Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.

Mapa

Fotografia:

Mecz piłki nożnej reprezentacja Polski - kombinowana drużyna węgierska Upjesti - Hungaria na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, marzec 1938 - Fot. Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Materiały dodatkowe