Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego

Zdjęcie dla kartki: Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego Blur dla zdjęcia do kartki: Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego

Fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons

27 stycznia 1973

W styczniu 1973 roku na Starym Mieście otwarto dość egzotyczne i niszowe Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego.

Muzeum powstało z inicjatywy Cechu Rzemiosł Skórzanych dla prezentacji historycznego dorobku rzemieślników zajmujących się obróbką skór. A jest co pokazywać, Cech istnieje od 1386 roku! Można tam obejrzeć kompletne stanowisko pracy XIX-wiecznego szewca i rymarza. Muzeum ma tez bogate zbiory eksponatów: dokumentów, butów, narzędzi do oprawiania skór, a nade wszystko profesjonalny personel, który opowie o każdym eksponacie pasjonującą anegdotkę.

Siedziba Muzeum znajduje się na Wąskim Dunaju 10 w kamienicy Domu Szewców, vis-a-vis dawnego mieszkania Jana Kilińskiego, przywódcy insurekcji warszawskiej. W Muzeum przechowywana jest klamra do pasa, którą odnaleziono w domu Kilińskiego. W kamienicy kręcono też sceny do filmu „Cafe pod Minogą”.

Twórcą i kustoszem Muzeum jest Lidia Lwow-Eberle, bohaterka AK z Okręgu Wileńskiego, towarzyszka życia mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, więziona później przez UB.

Witryna internetowa Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego

Mapa

Fotografia:

Ekspozycja Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych w Warszawie - Fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons

Materiały dodatkowe